Uroczyste wznowienie ruchu na tym odcinku nastąpiło w niedzielę 11 grudnia br. w Katowicach, skąd wyruszył pociąg specjalny do Wisły.
„To ważny dzień i doskonała wiadomość nie tylko dla mieszkańców Wisły i okolicznych miejscowości, ale dla całego województwa śląskiego. Modernizacja linii kolejowej na odcinku Bronów-Wisła Głębce to 52 km trasy i wartość realizacji w wysokości 460 mln zł, z czego 85 proc. to środki pochodzące z Unii Europejskiej. Zyskujemy komfortowe, szybkie i bezpieczne połączenie z centrum aglomeracji, co ma kluczowe znaczenie dla mieszkańców, ale i odwiedzających, którzy będą mogli podziwiać uroki Beskidów, korzystając z dogodnej i ekologicznej alternatywy dla podróży samochodem” – podkreślał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Zmodernizowana trasa to szansa dla Wisły i innych miejscowości, które żyją z turystyki. Dzięki modernizacji podróż z Katowic do Wisły skróciła się do 100 minut. To o 30 minut mniej w porównaniu do czasu sprzed remontu.
Jak podał Urząd Marszałkowski w Katowicach, rozkład jazdy przewiduje uruchomienie 10 par połączeń w dni wolne od pracy (7 par połączeń w relacji Katowice – Wisła Głębce – Katowice, 1 para z Gliwic przez Katowice do Wisły Głębce i z powrotem, 1 para bezpośrednich połączeń z i do Częstochowy oraz 1 turystyczna para połączeń z i do Gliwic przez Knurów, Rybnik, Żory do Wisły Głębce), w dni robocze 8 par połączeń w relacji Katowice – Wisła Głębce.
„Czekaliśmy na zakończenie tej inwestycji kilka lat i bardzo się cieszę, że akurat teraz, przed startem sezonu zimowego wracają połączenia z Katowic do Wisły. Każdego roku przyjeżdża do nas mnóstwo turystów, zarówno w przypadku jednodniowych jak i kilkudniowych wyjazdów, tym większa radość, że będą mogli korzystać z nowoczesnego i bezpiecznego transportu kolejowego. Ta trasa została zmodernizowana, ale można powiedzieć, że powstała w zasadzie od nowa” – tłumaczył burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.
Do dyspozycji pasażerów oddano 23 nowe perony. Pojawiły się także nowe przystanki kolejowe: Skoczów Bajerki, Ustroń Brzegi, Wisła Jawornik. Wszystkie przebudowane perony zostały przystosowane dla osób o szczególnych potrzebach. Oprócz remontu infrastruktury torowej i trakcyjnej, wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym na tej górskiej trasie wyremontowano 140 obiektów inżynieryjnych, m.in. zbudowany w 1933 r. malowniczy wiadukt kolejowy o długości 120 m i wysokości 25 m w Wiśle Łabajowie oraz most kolejowy nad Wisłą w Wiśle Dziechcince.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl